whatsapp

Bu yazımızda insert baskı hakkında tüm detayları anlatmaya çalışacağız. Sorunsuz bir baskı almak için, insert baskısı özellikleri hakkında tüm işlemleri aşağıda bulabilirsiniz.

İnsert Baskı Nedir?

İnsert baskı yaygın olarak perakende sektöründe firmaların yapmış oldukları indirim ve farklı kampanyaları müşterilerine duyurmak için kullanılan ve müşteriyle etkili bir iletişim aracı olan matbaa ürün grupları arasında yer almaktadır. Ürünün müşteriler ile iletişim gücünü artırması nedeniyle, günümüzde perakende sektörünün dışında, üretici firmalarda insert baskısı yaptırarak müşterilerine daha hızlı ve ekonomik koşullarda ulaşmayı hedeflemektedirler. başta indirim kampanyaları olmak üzere farklı kampanyalarını müşterilerine etkin bir şekilde duyurmalarının yanı sıra, firmanın marka gücüne de değer katan nitelikte olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

İnsert Baskısı Hangi Nitelikte Olmalıdır?

Kampanyalar tek sayfa baskısı üzerine kurgulanacağı gibi, daha fazla sayfadan da oluşabilmektedir. Örneğin; 8-12-16 Sayfa kullanılmaktadır. Tasarım konusunda çarpıcı ama daha az yazıyla kampanyaya direkt olarak atıfta bulunacak şekilde yapılması, ürünün daha etkili bir reklam aracı olarak kullanılmasına olanak vermektedir. Bu nedenle yapılacak olan tasarım, ürünün amacından en iyi verimi elde etmek için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisidir.

Ürün tasarımdan dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli hususta, kampanyaların duyurulmasının yanı sıra ürünün en iyi bir şekilde değerlendirilerek firmanın reklamı için de en ideal alanın kullanılmasıdır. Bu sayede kampanya ve duyurulardan müşterilerinizi haberdar ederken, İnsert baskısı sayesinde firmanızın marka gücüne yönelikte bir çalışmanın yapılması gerekmektedir. Yani kampanyalarla birlikte, firmanız için en olumlu dönüşü alabileceğiniz şekilde tasarlanmalıdır.

İnsert baskıları için yapılacak çalışmalarda yukarıda saydıklarımızın dışında, asıl amaç olan indirim kampanyalarına da anlaşılır bir şekilde vurgu yapılması, tasarım için önemlidir.

İnsert Kağıt Gramajı Nasıl Olmalı?

İnsert basımında genelde 90 gram kuşe kağıt kullanılmaktadır fakat müşterinin istediği doğrultusunda 105gr,115gr veya daha yüksek bir gramaj da tercih edilebilir. hazırlanan ürün, kuşe kağıda basılmalı ve etkili bir reklam kampanyası için ürün kalitesinden asla ödün verilmemelidir. Kısaca özetlemek gerekirse; insert baskısı indirim ve kampanyalardan müşterilerin dikkat çekici tasarımlarla haberdar edilmesinin sağlanmasını ve aynı zamanda marka gücünüzü artırmak için firma reklamlarının da en ideal şekilde yapılması gerekir.

Daha kalın gramajlı ürün grubumuz olan katalog baskı fiyatlarını da inceleyebilirsiniz.

İnsert Basımı Nasıl Hazırlanmalı

İnsert tasarımı hazırlamadan önce mutlaka müşteriden ürün resim ve fiyatlarını talep etmeliyiz, müşteriden gelecek dokümanlara göre sade ve anlaşılır bir tasarım hazırlanmalıdır, tasarımı hazırlarken genelde A4 Ebat ve haricinde A5 Ebat de sıklıkla tercih edilen sayfa ebatlarındandır. Tasarımınızı hazırlarken vektörel bir program kullanmanız baskı kalitesini daha yüksek almanızı sağlayacaktır, Bunu için Corel draw, illüstratör, indesign tercih edebilirsiniz. Resimler CMYK, ve 300 Dpi çalıştığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca tasarımları hazırlarken 210x297mm çalışma dosyanıza 6mm taşma vermelisiniz Yani 216x303mm taşmalı olarak çalışmalı ve yazılar 210x297mm den içeride olmalıdır.